Puheenjohtajan tervehdys
Kevät tekee tuloaan, ja ensimmäinen kvartaali lähenee jo loppuaan. Tämän vuoden alussa tiimimme sai vahvistusta, kun Salla Nordström liittyi joukkoomme. Salla on tuonut uusia näkökulmia sekä lisää energiaa tekemiseemme, ja hänen panoksensa on ollut arvokas heti alusta alkaen. Muutoin vuosi on alkanut Asuntosäästössä rauhallisesti, eikä kuluvan vuosineljänneksen aikana ole tehty uusia transaktioita.
Asuntomarkkinaympäristö on yleisesti ottaen piristynyt, ja kaikki keskeiset toimijat ennustavat tälle vuodelle positiivista hintojen kehitystä. Laskeneet viitekorot ovat tuoneet markkinoille positiivista virettä, mikä on näkynyt myös kauppamäärien selvässä kasvussa. Myös piensijoittajat ovat alkaneet palata markkinoille. Pääkaupunkiseudulla ylitarjontatilanne on kuitenkin yhä haastava, mikä painaa sekä hinta- että vuokrakehitystä alueella.
Asuntomarkkinoiden rahoituksen saatavuuden parantuminen on ollut kiinteistösijoitusyhtiöille myönteinen merkki. Suuret toimijat, kuten Kojamo, ovat jälleen onnistuneet saamaan kohtuuhintaista rahoitusta bondimarkkinoilta. Myös Ruotsissa tilanne on kohentunut, ja suurille kiinteistösijoitusyhtiöille on hyvin tarjolla rahoitusta, mikä voi tukea toimialan elpymistä myös Suomessa. Tällä hetkellä ruotsalainen kiinteistösijoitusjätti Heimstaden Bostad AB omistaa noin 20 % Kojamosta, ja Balder AB:n omistusosuus Satosta on noin 53 %.
Vuoden alussa julkisuudessa oli paljon keskustelua kiinteistörahastojen haasteista. Olemme seuranneet tilannetta sivusta ja pohtineet, voisiko se avata meille uusia mahdollisuuksia. Liiketoimintamallimme perustuu kuitenkin puhtaasti kassavirtaan, eikä asuntojen arvonvaihteluilla ole lyhyellä aikavälillä vaikutusta toimintaamme. Sijoitamme vanhempaan, edullisempaan asuntokantaan, joka tarjoaa paremman vuokratuoton ja vakaan kassavirran – toisin kuin asuntorahastot, jotka omistavat kokonaisia uudehkoja vuokrakerrostaloja pääkaupunkiseudulla. Lisäksi strategiamme hankkia yksittäisiä kohteita hyvin hoidetuista omistustaloyhtiöistä on osoittautunut toimivaksi ja tarjoaa myös riskienhallinnan kannalta vahvan perustan pitkälle tulevaisuuteen. Olemme tyytyväisiä siihen, kuinka meihin on luotettu sijoittajiemme ja omistajiemme taholta. Tämän myötä emme ole joutuneet turvautumaan asuntojemme myyntiin tai muihin varautumistoimiin. Haasteellisesta viime vuodesta selvittiin olosuhteisiin nähden hyvin, ja tulevalle vuodelle on ollut mukavampi laatia talousarvioita, erityisesti rahoituskustannusten laskiessa merkittävästi.
Kohonneet geopoliittiset jännitteet ja Trumpin politiikka ovat olleet runsaasti esillä mediassa, ja sillä on ollut sekä inhimillisiä että taloudellisia vaikutuksia. Emme kuitenkaan näe geopoliittisten riskien vaikutusta ydinliiketoimintaamme kovinkaan merkityksellisenä, sillä asuminen on perustarve ja vuokramarkkina on toiminut normaalisti.
Ps. Kuluvan kvartaalin viimeinen merkintäpäivä on 31.3, vielä ehdit tekemään uusia sijoituksia!
Tutustu tarkemmin ensimmäisen kvartaalin raporttiin tästä.